Katalog rękopisów Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu. Tom II

Rękopisy nr 1114-1284

oprac. Andrzej Biernat i Wiesława Kordaczuk przy współpracy Mikołaja Sokołowskiego i Ewy Rutkowskiej z pomocą Magdaleny Bazeli, Mileny Chilińskiej, Emilii Kolinko i Elżbiety Kosieradzkiej.

Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2023
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 897
ISBN: 9788367637930
Cena: 89,00

Władysław Mickiewicz (Paryż 1838 – tamże 1926), historyk, pisarz, dziennikarz, szef Biblioteki Polskiej w Paryżu, działacz społeczny, syn Adama Mickiewicza oraz założyciel jego Muzeum w stolicy Francji, edytor i redaktor, właściciel Księgarni Luxemburgskiej – Librairie du Luxembourg.
Katalog obejmuje zarówno tę część jego Archiwum, która znajduje się w paryskiej Bibliotece Polskiej, jak i bogate wskazówki dotyczące tych jego fragmentów, które z biegiem wydarzeń historycznych zostały rozproszone (Muzeum Literatury w Warszawie).
W Archiwum Władysława Mickiewicza w Paryżu przechowywane są rękopisy jego prac, dokumenty rodzinne oraz osób związanych z rodziną Mickiewiczów, materiały dotyczące kolejnych edycji dzieł Poety i zatrudnień dziennikarskich, a także wybitnych postaci z kręgu samego Władysława Mickiewicza (np. Ignacy Jan Paderewski). Bogato dokumentują życie kulturalne Francji i Polski drugiej połowy XIX wieku oraz pierwszych dziesięcioleci wieku XX.
Katalog w pełni prezentuje paryskie zbiory Władysława Mickiewicza (w tym ikonograficzne), których inwentaryzację zakończono na setną rocznicę śmierci Autora (2026).

« wstecz