Leksykon Lalki

Pod redakcją Agnieszki Bąbel i Aliny Kowalczykowej

NAKŁAD WYCZERPANY

Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2011
Oprawa: twarda
Liczba stron: 193
ISBN: 978-83-61750-10-9
Cena: 27,00

Leksykon ?Lalki? to książka przeznaczona głównie do uczniów szkół średnich ? i do ich nauczycieli. Hasła w niej zawarte prowadzą czytelnika daleko poza tekst powieści: skupiają się na ukazaniu kontekstu, czyli miejsc i wydarzeń, tworzących klimat owej epoki. Realiów świata, w którym Prus umieścił bohaterów Lalki. Jak mieszkano, jak podróżowano, jakie pijano alkohole, w jaki sposób w Warszawie zaspokajano potrzeby higieniczne i kulturalne, czym zajmowały się damy, a czym studenci? Wszystko to jest ciekawe i pouczające.
Leksykon Lalki jest jednak naprawdę niezwykły dzięki znakomitym autorom, którzy zgodzili się współuczestniczyć w tej szkolnej edycji, zainicjowanej w środowisku ówczesnej Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej, a kontynuowanej w Instytucie Badań Literackich. Wymieńmy profesorów: Józef Bachórz, Grażyna Borkowska, Jerzy Fiećko, Anna Janicka, Krzysztof Kłosiński, Jacek Leociak, Jarosław Ławski, Jakub A. Malik, Zbigniew Mikołejko, Aleksander Nawarecki, Tomasz Sobieraj, Wojciech Tomasik. Rzadko w książce o charakterze popularnonaukowym można spotkać tyle świetnych nazwisk.
Wyobraźnię czytelnika wspomagają ilustracje, wszystkie czarno-białe, wierne pierwowzorom, czerpanym z ówczesnych gazet. Ukazują one piękne fryzury, eleganckie stroje, machiny latające, welocypedy i inne zdumiewające pojazdy, kataryniarzy i rubaszne przekupki.

« wstecz