Lelewel interdyscyplinarny

Pod redakcją: Danuty Zawadzkiej, Violetty Julkowskiej, Iwony H. Pugacewicz

SPIS TREŚCI

 

Projekt finansowany w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą ,,Regionalna Inicjatywa Doskonałości” na lata 2019—2022 nr projektu 009/RID/2018/19 kwota finansowania 8 791 222,00 zł

Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2022
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 447
ISBN: 9788366898776
Cena: 55,00

Postawiony w publikacji problem, a w zasadzie dwa, spotykające się: „Lelewel interdyscyplinarny” oraz „recepcja pism i prac Lelewela”, są w moim przekonaniu niezwykle ważkie, nasycone wieloma znaczeniami i otwierają możliwość dogłębnej oraz zróżnicowanej interpretacji, pozwalającej przywrócić wieloaspektową sylwetkę XIX‑wiecznego historyka dzisiejszemu badaczowi i czytelnikowi. W sporej liczbie artykułów to przywrócenie dokonuje się także przez próbę odczytania dzieła historyka w kontekście współczesnych nam metod humanistycznych.

z recenzji prof. dr. hab. Michała Kuziaka

 

Autorzy, reprezentujący różne dyscypliny i wrażli­wości badawcze, poruszają rozmaite wątki związane z życiem, twórczością, działalnością polskiego historyka, a także relacjami łączącymi go z innymi postaciami czy dziełami. Tytuł dobrze oddaje charakter tego, co otrzymuje czytelnik: w świetle zaprezentowanych artykułów Lelewel jawi się jako prawdziwy polihistor, który swoją aktywnością odcisnął piętno na wielu dziedzinach. Otrzymujemy więc refleksje nie tylko na temat jego pracy histo­rycznej, ale też z zakresu kartografii, rytownictwa, filologii czy działalności dydaktycznej. Zaproponowany podział artykułów na działy tematyczne jest dobrze przemyślany i odpowiadający treściom zawartym w tekstach.

z recenzji dr. hab. Tomasza Falkowskiego

« wstecz