KLIK-KLAK

 Dramaty

Wybór i wstęp Karolina Felberg

Opracowanie tekstów Anna Szymonik

Liczba stron: 636
ISBN: 978-836-644-86-67
Cena: 56,00

Jarosław Abramow-Newerly (ur. 1933) ? pisarz, dramatopisarz, redaktor, satyryk i kompozytor. Współtwórca Studenckiego Teatru Satyryków i jeden z czołowych twórców ?polskiej szkoły słuchowisk?. Napisał kilkadziesiąt sztuk teatralnych, z czego większość doczekała się realizacji w Teatrze Polskiego Radia, wiele opublikowanych zostało w ?Dialogu?, a spora część była inscenizowana w polskich teatrach oraz w Teatrze Telewizji.

W PRL jako satyryk krytykował społeczeństwo ?z awansu? i obnażał prawdziwe oblicze ?Polski welwetowej?, natomiast jako dramatopisarz tworzył oryginalne dramaty audialne demaskujące konsumpcjonistyczny charakter małej stabilizacji. W III RP stał się przede wszystkim autorem wielotomowej ? lirycznej i zarazem silnie udramatyzowanej ? gawędy autobiograficznej.

Wraz z Andrzejem Jareckim ?odkrył? dla młodzieży inteligenckiej Mazury, a wraz z Agnieszką Osiecką napisał jej hymn, Piosenkę o okularnikach. Słynie z poczucia humoru. 

 

Karolina Felberg

Karolina Felberg ? doktor nauk humanistycznych, historyczka literatury i znawczyni poezji współczesnej, badaczka afektów w kulturze późnej nowoczesności oraz teoretyczka literatury, krytyczka literacka i publicystka kulturalna, redaktorka projektów teatralno-telewizyjnych, ekspertka i realizatorka projektów w instytucjach kulturalnych. Współautorka podkastu.  Autorka monografii ?Melancholia i ekstaza?. Projekt totalny w twórczości Andrzeja Sosnowskiego (2009) i książki Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej (2015), współautorka książki badawczej Ciała zdruzgotane, ciała oporne. Afektywne lektury XX wieku (2015). Edytorka wielotomowego Dziennika Agnieszki Osieckiej. Koordynatorka działań teatralnych w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie.

 

 

« wstecz