W obronie rzeczy. Archeologia i ontologia przedmiotów

Bjørnar Olsen

Książka jest dostępna w formie e-booka (zamów tutaj)

NAKŁAD WYCZERPANY

Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2013
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 290
ISBN: 978-83-61552-74-1
Cena: 35,00

Bjørnar Olsen – norweski archeolog, teoretyk i badacz kultury materialnej, jeden z głównych rzeczników „zwrotu ku rzeczom” we współczesnych naukach humanistycznych. Profesor w Instytucie Archeologii Uniwersytetu w Tromsø. Obok In Defense of Things. Archaeology and the Ontology of Objects (2010), jest również autorem książek Persistent memories. Pyramiden, a Soviet mining town in the High Arctic (2010) oraz Archaeology: The Discipline of Things (2012).

W myśli współczesnej rzeczywistość społeczną i kulturową pojmuje się jako istniejącą niezależnie od świata materialnego i jako uprzednią wobec niego. Często zatem podkreśla się, że rzeczy są w całości „konstruowane” na drodze społecznego lub kulturowego postrzegania i że poza nim nie wiodą one – same w sobie i same przez się – żadnej znaczącej egzystencji. Bjørnar Olsen zajmuje stanowisko odmienne. Odwołując się do ujęć teoretycznych, w szczególności do fenomenologii i teorii aktora-sieci, twierdzi on, że życie człowieka jest całkowicie splecione z rzeczami i że to właśnie z tego związku wyłaniają się człowieczeństwo i ludzka historia. Co więcej, rzeczy odznaczają się unikalnymi właściwościami, które wnoszą do naszego z nimi współzamieszkiwania owe właściwości rzeczy mają wpływ na nasze egzystencjalne bezpieczeństwo, na nich opiera się również pamięć o przeszłości.

W obronie rzeczy stawia w nowym świetle nasze przekonania o naturze rzeczy i nasze poglądy na temat przeszłości i teraźniejszości. Książka ta pokazuje, że same przedmioty odznaczają się swoistą, dynamiczną obecnością. Musimy ją wziąć pod uwagę, jeśli chcemy zrozumieć świat, który – z rzeczami i wśród rzeczy – zamieszkujemy.

« wstecz