IBL w PRL II. Sylwetki i wspomnienia

pod red. Elżbiety Kiślak

Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2016
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 322
ISBN: 978-83-65573-22-3
Cena: 29,00

Trzyczęściowy tom IBL w PRL opisuje środowisko Instytutu Badań Literackich PAN, o wyjątkowym znaczeniu dla polskiej humanistyki. Na część drugą składają się wspomnienia o nieżyjących badaczach. Teksty te istotnie wzbogacają wcześniejsze opracowania poświęcone poszczególnym przedstawicielom środowiska iblowskiego. Sylwetki zawierają zarówno charakterystykę dorobku naukowego, jak informacje biograficzne, a nawet pewne charakterystyki osobowości uczonych, sporządzone z różnym stopniem szczegółowości i w różnych konwencjach stylistycznych. [...] Bardzo cennym uzupełnieniem tego tomu jest przygotowany jako osobny materiał obszerny wykaz wcześniej opublikowanych wspomnień o wielu innych pracownikach IBL. Tom zamyka „alfabet IBL” autorstwa Izabeli Jarosińskiej, napisany ze swadą, ale nie ograniczający się bynajmniej do anegdot, zawierający przede wszystkim bogaty ładunek informacji historycznych w poszczególnych hasłach.

z recenzji prof. Małgorzaty Czermińskiej

 

Na polifonię głosów w tej części składają się też unikalne dokumenty ze spuścizny Kazimierza Wyki oraz fragmenty rozmowy z Profesorami Aleksandrą Okopień-Sławińską i Januszem Sławińskim.

 

PRL był i nie ma go, IBL był i pozostał. Ten wspaniały obraz Instytutu, któremu niestraszne granice ani polityczne systemy, wyłania się z tomu IBL w PRL. Tom stanie na półce każdego szanującego się polonisty. Wypisy z tomu włączone zostaną do kanonu szkolnych lektur obowiązkowych.

z recenzji prof. Wojciecha Tomasika

 

 

« wstecz