Konkurs Archiwum Kobiet
Archiwum Kobiet w Instytucie Badań Literackich PAN oraz Fundacja Archiwum Kobiet ogłaszają I edycję konkursu na najlepszą niepublikowaną rozprawę naukową.
Najważniejsze informacje:
- Nagrodą w konkursie jest publikacja rozprawy w serii Lupa Obscura Wydawnictwo IBL – w roku przyznania nagrody.
- W ramach naboru mogą być zgłaszane rozprawy naukowe w języku polskim z zakresu nauk humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem prac z zakresu women lub gender studies, queer studies, historii polskiego feminizmu.
- Prace należy przesłać w terminie do 20 lutego 2024 r. na adres: archiwumkobiet@ibl.waw.pl.
Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu: Regulamin
Zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń.
7 listopada 2022, godz. 18.00: spotkanie dyskusyjne "O problemach z wydawaniem tekstów dawnych"
Wokół edycji "Merkuryjusza polskiego" Jakuba Kazimierza Haura w serii Biblioteka Pisarzy Polskich".
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66, sala 256, poziom 2.
7 kwietnia 2022, godz.18:00: Promocja książki Doroty Jareckiej "Surrealizm. Realizm. Marksizm"
Zapraszamy na spotkanie z autorką, które poprowadzi kurator Muzeum Sztuki w Łodzi Jakub Gawkowski.
Wydarzenie towarzyszy wystawie Erna Rosenstein. Poławiacz cieni w Fundacji Galerii Foksal.
Książka Doroty Jareckiej Surrealizm. Realizm. Marksizm. Sztuka i lewica komunistyczna w Polsce w latach 1944-1948 jest istotnym wkładem w poznanie polskiej historii sztuki "zaraz po wojnie". Autorka korzysta ze współczesnych propozycji metodologicznych w psychoanalitycznie oraz krytycznie i feministycznie zorientowanej historii sztuki, a także z dorobku nowej humanistyki. Ujmuje związki historyczne nie w ramach binarnych opozycji, lecz złożonych sieci (rizomatycznych) i tasujących się warstw czy płaszczyzn (plateau). Relatywizacja związków między marksizmem, realizmem i surrealizmem, oddaje nowatorski charakter pracy, która w miejsce wydarzeniowej historii stawia historię dyskursywną (krytyczną) destabilizowaną w polu politycznym przez elementy badanego układu: ideologii, estetyki, sztuki."
(Prof. Andrzej Turowski)
Dorota Jarecka, historyk i krytyk sztuki. Prowadzi warszawską galerię Studio. Zajmuje się powojenną sztuką polską oraz sztuką współczesną. Autorka książek: Erna Rosenstein. Mogę powtarzać tylko nieświadomie (z Barbarą Piwowarską, 2014), Anda Rottenberg. Już trudno. Rozmawia Dorota Jarecka (2013). Współredaktorka książek: Ewa Zarzycka. Lata świetności (2015), Natalia LL. Doing Gender (2013), Krystiana Robb-Narbutt. Rysunki, przedmioty, pracownia (2012). Publikowała teksty o sztuce w "Gazecie Wyborczej" oraz katalogach wystaw i wydawnictwach zbiorowych.
Jakub Gawkowski, kurator wystaw, badacz i autor tekstów. Absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Pracuje w Dziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Sztuki w Łodzi.
Książka Doroty Jareckiej Surrealizm. Realizm. Marksizm. Sztuka i lewica komunistyczna w Polsce w latach 1944-1948 została opublikowana przez Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa 2021.
Zmiany w organizacji pracy Wydawnictwa
W związku z zagrożeniem epidemicznym uprzejmie informujemy, iż siedziba Wydawnictwa w Pałacu Staszica, Nowy Świat 72 pozostanie zamknięta do odwołania. Wszelkie prace wykonywane są zdalnie. Wszystkie zamówienia zostaną zrealizowane w późniejszym terminie. W przypadku pytań i spraw innych prosimy o kontakt mailowy.