Z recenzji prof. dr hab. Grażyny Borkowskiej
W przeciwieństwie do poetyki przestrzeni, którą na gruncie polskim (co ciekawe, inaczej niż we Francji) rozwijali strukturaliści, m.in. Janusz Sławiński, i w odróżnieniu od geokrytyki, która zajmuje się ? świadczą o tym prace np. Elżbiety Rybickiej ? interpretacją przestrzennych aspektów dzieł literackich, poszerzoną o wiedzę na temat przestrzeni realnej, literaturoznawstwo architektoniczne w wydaniu Aleksandry Wójtowicz służy pogłębionemu rozumieniu przestrzeni r z e c z y w i s t e j, wzbogaconej o jej konteksty kulturowe, odczytane z przekazów tekstowych różnego rodzaju (publicystyka, literatura, dokumenty, intymistyka, itd.). Chodzi o to, aby planując przestrzeń, odnosić się nie tylko do celów czysto funkcjonalnych, ale o to, by funkcjonalność wiązała się ściśle z ludzką, nawarstwioną, częściowo znaną, częściowo skrytą w palimpsestowym przekroju ? historią miejsc. Jeśli już ujęcia geokrytyczne zakładały interdyscyplinarność (lub którąś z jej odmian: interdyscyplinowość, międzydyscyplinowość, transdyscyplinowość; rozróżnienia są ważne), to literaturoznawstwo architektoniczne wymaga stałego współdziałania i konkretnych decyzji ze strony specjalistów z różnych dziedzin wiedzy i praktyki społecznej.
Z recenzji prof. dr. hab. Marka Zaleskiego
Autorka wychodzi poza kwestie, którymi od dwóch dekad zajmuje się geopoetyka: pyta nie tylko o to, jak przestrzeń architektoniczna bywa traktowana w szeroko pojętych zapisach tekstowych (w dziełach literackich, tekstach paraliterackich, pamiętnikach, listach, dokumentach i zapisach prasowych, analizach literaturoznawczych). Zadaje również pytanie o to czy te świadectwa mają swoje konsekwencje w codziennym doświadczaniu oraz używaniu tejże przestrzeni: w legitymizowaniu, kontestowaniu, wreszcie w projektowaniu i pożytkowaniu znaczeń urbanistycznej semiosfery przez jej twórców i użytkowników. Metodologia, za którą optuje, ma uwzględniać relacje między światem rzeczywistym a wyobrażonym/fikcyjnym/wirtualnym. [?] Autorska propozycja sformułowana w ?literaturoznawstwie architektonicznym? [?] wpisuje jej projekt również, co zresztą autorka podkreśla, w model ?nowej humanistyki? (Ryszard Nycz) czy też ?humanistyki prefiguratywnej? (Ewa Domańska), będącej humanistyką zaangażowaną. [?] Jest zarazem historią przestrzeni i myśleniem dla przyszłości.
Badania i wydanie publikacji finansowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą ?Narodowy Program Rozwoju i Humanistyki? w latach 2016 ? 2019, grant Literaturoznawstwo architektoniczne (The Architectural Literary Studies), IBL PAN, kierownik dr Aleksandra Wójtowicz, nr 0176/NPRH4/H2a/83/2016.