LISTY. TOM I. 1924-1930

Maria Dąbrowska, Stanisław Stempowski

 

Opracowała, wstępem i przypisami opatrzyła Ewa Głębicka

Redakcja naukowa: Andrzej Piotr Lesiakowski

NAKŁAD WYCZERPANY

Zakup książki w wersji papierowej jest możliwy poprzez stronę internetową Muzeum Literatury w Warszawie (zamów tutaj)

Książka jest dostępna również w formie ebooka (zamów tutaj)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 o grach hazardowych.

 

Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2021
Oprawa: twarda
Liczba stron: 758
ISBN: 978-83-66898-59-2
Cena: 79,00

Przygotowany do publikacji tom stanowi ważne dopełnienie wiedzy o życiu i twórczości Marii Dąbrowskiej, domyka też znacząco obraz jej korespondencji. Zebrany tu materiał epistolograficzny ma charakter wyjątkowy przede wszystkim ze względu na swoją obszerność (listy pochodzą z okresu prawie 30 lat), charakter relacji korespondentów, a także  ze względu na niezwykły splot w tych zapisach literatury i życia. W korespondencji dwojga wybitnych intelektualistów i wieloletnich partnerów życiowych codzienność przeplata się z wysokiej próby refleksją o literaturze i kulturze, wyłaniające się stąd portrety korespondentów otoczone są przez wyraziste portrety ludzi im współczesnych z różnych środowisk i różnych egzystencjalnych traktów.

Listy wymieniane między Marią Dąbrowską i Stanisławem Stempowskim są najważniejszym i najciekawszym zespołem korespondencji autorki "Nocy i dni". Mimo że minęło ponad pół wieku od jej śmierci, nie są znane ani szerokiemu kręgowi czytelników, ani nawet literaturoznawcom.

 


 

« wstecz