Miksturę zgotować światu. Używki w czasach romantyków
Marek Bieńczyk
Nowa Biblioteka Romantyczna
Publikacja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu realizowanego przez Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” nr projektu NPRH/DN/SP/495670/2021/10.
Książka ukazuje się z organizacyjnym wsparciem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.
Miejsce wydania:
Warszawa
Rok wydania:
2025
Oprawa:
miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:
574
ISBN:
978-83-68444-76-6
Cena: 59,00 zł
Czytając o najpotężniejszej i niezwykle brutalnej mafii we Francji, DZ Mafia z Marsylii. która zbudowała podziemne kontrspołeczeństwo, podobnie jak neapolska Gomora, Marek Bieńczyk uświadomił sobie, jak w pewnym sensie „niewinne” było jeszcze miejsce narkotyków w czasach romantycznych. Samego słowa „nałóg” zaczęto używać dopiero w połowie XIX wieku, a słowa „uzależnienie” jeszcze później.
– Zanim narkotyki weszły w system mafijnego kapitalizmu (bo mafia wykorzystuje wszelkie systemowe luki, jest na swój sposób odwrotnym lustrem kapitalizmu wolnorynkowego), istniały jeszcze – najwyraziściej w literaturze - jako źródło doświadczeń metafizycznych – mówi autor "Miksturę zgotować światu. Używki w czasach romantyków".