NIEUCHRONNY PLAGIAT

Nakład wyczerpany

Prawo autorskie w nowoczesnym dyskursie literackim

Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2017
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 312
ISBN: 978-83-65573-62-9
ISSN: 2353-494X
Cena: 35,00

?Nieuchronny plagiat? to książka niezwykle potrzebna. Historyczność pozostaje w niej w służbie współczesności i przyszłości, a dzięki autorskiej rekonstrukcji debat o prawie autorskim rozumiemy lepiej problemy naszej kultury literackiej oraz dostajemy projekt innej historii nowoczesnego literaturoznawstwa. Maciej Jakubowiak wytycza nowe pole badawcze dla współpracy literaturoznawców i prawoznawców, wypełniając dotkliwą lukę w polskich badaniach odwiecznego sąsiedztwa prawa i literatury. (Prof. dr hab. Ryszard Koziołek)

?Nieuchronny plagiat? to rozprawa pionierska, oferująca odkrywcze spojrzenie na literaturę nowoczesną. W ujęciu autora literatura ta była - i jest nadal - ściśle powiązana z prawem autorskim i kategorią własności. Powiązana na śmierć i życie: literaturę nowoczesną ożywia dążenie twórców do oryginalności, uśmierca ? prawo, które stawia znak równości między autorskim tworem i rynkowym towarem. Oryginalność chroniona przez prawo staje się oryginalnością wycenianą przez rynek. Maciej Jakubowiak omawia genezę tego zjawiska, sięgając do oświeceniowych koncepcji plagiatu, a potem interpretuje modernistyczne polemiki dotyczące prawa autorskiego. A kiedy już wydaje się, że książka dobiega końca, autor podbija stawkę. Pyta mianowicie, czy można wyplątać literaturę z tego uścisku prawa i ekonomii. Pyta więc, czy literatura może być wspólna. (Prof. dr hab. Przemysław Czapliński)

Maciej Jakubowiak ? ur. 1987, literaturoznawca, krytyk literacki. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redaktor magazynu o kulturze ?dwutygodnik.com?. Jego artykuły można znaleźć również w ?Tekstach Drugich?, ?Wielogłosie?, ?Znaku?, ?FA-arcie?, ?Tygodniku Powszechnym?, ?Polityce?. Weganin, żona, dwa psy, pochodzi z Żor, mieszka w Krakowie.

« wstecz