Wokół Awangardy

Janusz Sławiński

 

Pisma zebrane, red. nauk. Agnieszka Kluba, t. 1

Oprac. Beata Śniecikowska

SPIS TREŚCI

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Pomniki polskiej myśli filozoficznej, teologicznej i społecznej XX i XXI wieku” w latach 2017–2024, nr projektu 0044/FIL/2016/90.

Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2025
Oprawa: zintegrowana
Liczba stron: 607
ISBN: 978-83-67957-70-0
Cena: 85,00

W ręce Czytelnika trafia dziewięć tomów Pism zebranych Janusza Sławińskiego (1934–2014). Ich rolą jest udokumentowanie, upamiętnienie i upowszechnienie dzieła oraz osoby jednego z najwybitniejszych polskich literaturoznawców i filozofów literatury XX wieku, przez większość życia związanego z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Dokonania Sławińskiego należą do najbardziej doniosłych w dziedzinie refleksji humanistycznej, wykraczając wielokroć poza domenę nauki o literaturze ku zagadnieniom zasadniczym dla zrozumienia naukowych podstaw wiedzy o człowieku w ogóle.

Ze Słowa wstępnego prof. Agnieszki Kluby

Tom Wokół Awangardy otwiera monografia Koncepcja języka poetyckiego awangardy krakowskiej. Na część drugą, Rozprawy, szkice, wypowiedzi rozproszone, złożyły się publikowane w różnych miejscach prace dotyczące postaci i zagadnień związanych z polską awangardą artystyczną. Część Z archiwum została podzielona na kilka rozdziałów. Pierwszy z nich, Szkice szkiców, zawiera teksty zamknięte kompozycyjnie i myślowo, pozostawione przez niego w rękopisach. To prace dotyczące konkretnych zagadnień związanych z twórczością polskiej awangardy. Na rozdział drugi tej części tomu składa się wyłącznie przepisany z maszynopisu autoreferat z obrony doktorskiej Sławińskiego. Najdłuższy i najbardziej niejednorodny w całym tomie jest rozdział trzeci, zatytułowany Z notatek. Rozpoczyna go przedruk znacznej partii pieczołowicie opracowanych przez Sławińskiego notatek sporządzonych przed przystąpieniem do przygotowania ostatecznego tekstu doktoratu; notatki te dzielą się na dwie wyróżnione przez autora grupy tematyczne (Koncepcja języka awangardy oraz nieco luźniejsze Uwagi o awangardzie). Na drugą cząstkę rozdziału złożyły się Zapiski o awangardzie – notatki znacznie mniej usystematyzowane, wybrane i ułożone do druku przez redaktorkę tomu. Dalej zaprezentowano odnalezione w domowym archiwum Janusza Sławińskiego notatki i szkice planowanych tekstów oraz przedsięwzięć wydawniczych. To prace nieukończone, niedomknięte kompozycyjnie, poświadczające jednak ważne, a nie zawsze znane, zamierzenia badawcze i edytorskie autora. W części czwartej woluminu znalazły się zapisy wypowiedzi medialnych Janusza Sławińskiego.

Z Noty edytorskiej do tomu I prof. Beaty Śniecikowskiej

« wstecz