DOŚWIADCZENIA GRANICZNE

Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji

Wydanie drugie poprawione

Rok wydania: 2018
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 397
ISBN: 978-83-66076-11-2
Cena: 45,00

Książka jest bogata w dobrane świadectwa koniecznej a zarazem nieuchronnie ułomnej i świadomej tego faktu współczesnej reprezentacji. Podejmuje temat jej niezbędnych prób w imponującym a przejrzystym wymiarze celnie trafionych zdarzeń: w Polsce, w Europie, w świecie. Przywołuje fakty i świadectwa od pierwszej wojny światowej, walk w międzywojennej Hiszpanii, poprzez obronę Warszawy w 1939 aż po podobnie graniczne sytuacje w toku całej drugiej wielkiej wojny. Przedstawia losy zniszczeń dokonanych w krajach, które walczyły ze sobą. Analizuje świadectwa losów gett, w Warszawie i Łodzi. Bada historie spotkań z martwym ciałem ludzkim. Te ? nawet po ostatnie lata minionego wieku. (...) Każda część dzieła skonstruowana jest w ten sposób, by po dalekich antecedencjach rozważanego szczegółowo zagadnienia uruchomić, w nieodmiennej kolejności, analizę pisemnych oraz ikonicznych tekstów kultury, pierwszoplanowych dla Autora. Ta maestria wiązania form i etapów świadectw współczesnej mimesis w jej różnych postaciach i stylach: protokolarnym, poważnym i groteskowym oraz ich częstych splotach, które zresztą najmocniej działają, jest naukową, artystyczną i etyczną siłą pracy Leociaka. 

Prof. dr hab. Alina Brodzka-Wald

 

Jacek Leociak pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN, jest kierownikiem Zakładu Badań nad Literaturą Holokaustu IBL PAN, członkiem Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFIS PAN, wchodzi w skład redakcji rocznika ?Zagłada Żydów. Studia i materiały? wydawanego przez Centrum, prowadzi zajęcia w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Opublikował: Tekst wobec Zagłady. O relacjach z getta warszawskiego (1997, 2004, 2016); Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście (wspólnie z Barbarą Engelking 2001; Yale Uniyersity Press 2009, wyd. rozszerzone i poprawione 2013); Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji (w 2010 roku książka była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseju), Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów (2010); Spojrzenia na warszawskie getto (2011); Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę (2017), Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie (2018).

Spis treści


 



 

« wstecz