Pisma zebrane. Tom 9 Listy 1882–1926

Jan Kasprowicz

pod red. Jana Józefa Lipskiego i Romana Lotha

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 o grach hazardowych.

 

 

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

Cena: 50,00

Jan Kasprowicz – znakomity poeta, płodny tłumacz, liczący się krytyk teatralny – nie był wybitnym epistolografem. List uważał za gatunek użytkowy, nie literacki. Jego listy pisane są przeważnie sucho i rzeczowo, „w interesach”. Większy zespół korespondencyjny, wyłamujący się z tego uogólnienia, to listy narzeczeńskie do Jadwigi Gąsowskiej (i następne, z wczesnego okresu małżeństwa, Kasprowiczowej) i sporadycznie zachowane z lat późniejszych do córek. Listów jego zachowało się niewiele – niniejsza edycja zdołała zgromadzić ich 569 do 149 znanych adresatów i do 11 nieznanych – rozrzuconych po najróżniejszych zbiorach publicznych i prywatnych.

Tom niniejszy obejmuje listy poety z lat 1882–1926 oraz uzupełnienia, aneks, wreszcie indeksy. Szczegóły opracowania edytorskiego charakteryzuje Nota edytorska zamieszczona w zakończeniu woluminu.

« wstecz