KLIK-KLAK

Dramaty

Jarosław Abramow-Newerly

Wybór i wstęp Karolina Felberg

Opracowanie tekstów Anna Szymonik

Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarda, obwoluta
Liczba stron: 636
ISBN: 978-836-644-86-67
Cena: 56,00

Jarosław Abramow-Newerly (ur. 1933) - pisarz, dramatopisarz, redaktor, satyryk i kompozytor. Współtwórca Studenckiego Teatru Satyryków i jeden z czołowych twórców "polskiej szkoły słuchowisk". Napisał kilkadziesiąt sztuk teatralnych, z czego większość doczekała się realizacji w Teatrze Polskiego Radia, wiele opublikowanych zostało w "Dialogu", a spora część była inscenizowana w polskich teatrach oraz w Teatrze Telewizji.

W PRL jako satyryk krytykował społeczeństwo "z awansu" i obnażał prawdziwe oblicze "Polski welwetowej", natomiast jako dramatopisarz tworzył oryginalne dramaty audialne demaskujące konsumpcjonistyczny charakter małej stabilizacji. W III RP stał się przede wszystkim autorem wielotomowej - lirycznej i zarazem silnie udramatyzowanej - gawędy autobiograficznej.

Wraz z Andrzejem Jareckim "odkrył" dla młodzieży inteligenckiej Mazury, a wraz z Agnieszką Osiecką napisał jej hymn, Piosenkę o okularnikach. Słynie z poczucia humoru. 

 

Karolina Felberg

Karolina Felberg - doktor nauk humanistycznych, historyczka literatury i znawczyni poezji współczesnej, badaczka afektów w kulturze późnej nowoczesności oraz teoretyczka literatury, krytyczka literacka i publicystka kulturalna, redaktorka projektów teatralno-telewizyjnych, ekspertka i realizatorka projektów w instytucjach kulturalnych. Współautorka podkastu.  Autorka monografii "Melancholia i ekstaza". Projekt totalny w twórczości Andrzeja Sosnowskiego (2009) i książki Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej (2015), współautorka książki badawczej Ciała zdruzgotane, ciała oporne. Afektywne lektury XX wieku (2015). Edytorka wielotomowego Dziennika Agnieszki Osieckiej. Koordynatorka działań teatralnych w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie.

 

 

« wstecz