PAMIĘTNIK AFEKTÓW Z OKRESU DOJRZEWANIA

 Gombrowicz - queer - Sedgwick

 

 

Książka niedostępna w Wydawnictwie IBL - do nabycia w dobrych księgarniach lub przez Wydawnictwo UAM

 

 

 

 

Rok wydania: 2018
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 303
ISBN: 978-83-232-3278-0
Cena: 29,00

Błażej Warkocki ? krytyk literacki, wykładowca akademicki, prowadzi zajęcia w Zakładzie Antropologii Literatury Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Autor książki Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności (Warszawa 2007) oraz Różowy język. Literatura i polityka kultury na początku wieku (Warszawa 2013), współautor (razem z P. Czaplińskim, M. Lecińskim, E. Szybowicz) Kalendarium życia literackiego 1976?2000. Wydarzenia ? dyskusje ? bilanse (Kraków 2003). 

Pamiętnik afektów z okresu dojrzewania. Gombrowicz ?queer ? Sedgwick realizuje dwa podstawowe zadania. Po pierwsze prezentuje teorię amerykańskiej badaczki Eye Kosofsky Sedgwick ? począwszy od jej koncepcji ?paranoicznego gotyku? po prace dotyczące afektów ? i wpisuje ją na mapę współczesnego literaturoznawstwa w Polsce. Po drugie autor prezentuje możliwości tych narzędzi teoretycznych na konkretnym i precyzyjnie dobranym materiale literackim. Zasadniczą część książki stanowi zatem bliska lektura debiutu Witolda Gombrowicza z 1933 roku: Pamiętnika z okresu dojrzewania. Intertekstualnymi pośrednikami stają się utwory między innymi takich twórców, jak O. Wilde, M. Proust, J. Conrad, H. James, H. Melville. Książka wskazuje na nowe możliwości interpretacyjne, a także unaocznia stawkę w interpretacyjnej grze w Gombrowicza.
dr hab. Tomasz Basiuk
Interpretacja Pamiętnika z okresu dojrzewania jest istotna zarówno dla niesłabnącej dyskusji o miejscu Witolda Gombrowicza w kanonie literatury polskiej, jak i dla współczesnych dyskusji o miejscu wszelkich podmiotów definiowanych i definiujących się jako queerw kulturze polskiej. Znaczenie ma tu również fakt, że monografię po prostu dobrze się czyta. Język rozprawy dowodzi zresztą że badacz dobrze przyswoił sobie lekcje mistrzów: choć w niektórych miejscach dowodzi, jak znakomicie potrafi ?mówić Gombrowiczem czy ?mówić Sedgwick?, to jednak w całości dominuje jego własny, dobrze już rozpoznawalny w polskiej humanistyce uniwersyteckiej, idiom.
dr hab. Agata Zawiszewska




 

« wstecz