Wróciłam. Maria Konopnicka
Publikacja współfinansowania ze środków projektu realizowanego w latach 2018-2024 w IBL PAN w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki" nr 11H 17 0243 85.
Miejsce wydania:
Warszawa
Rok wydania:
2024
Oprawa:
twarda
Liczba stron:
162
ISBN:
9788367957403
Cena: 60,99 zł
Przedstawiamy Państwu katalog wystawy poświęconej wielkiej polskiej pisarce i patriotce – Marii Konopnickiej. Ogłoszenie przez Sejm RP Roku Marii Konopnickiej i odbywających się w całym kraju różnorodnych wydarzeń jubileuszowego obchodu, było impulsem do jej zorganizowania także w Warszawie, w Muzeum Niepodległości. Miejsce to nieprzypadkowe, bo musimy pamiętać, że koleje losu związały Marię Konopnicką z Warszawą, a Poetka jest autorką Roty, wiersza-symbolu, pieśni pretendującej do narodowego hymnu. Pieśni wpisanej głęboko w naszą narodową i patriotyczną tradycję, wykonywaną podczas najważniejszych uroczystości państwowych i religijnych do dzisiaj.
Ekspozycja jest efektem współpracy trzech podmiotów; Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Zespołu Archiwum Kobiet IBL PAN i Muzeum Niepodległości, instytucji muzealnych i środowiska naukowego. Jej ideą jest ukazanie postaci Marii Konopnickiej w perspektywie roli, jaką odegrała w historii i kulturze naszego kraju, najważniejszych momentów jej biografii i współczesnych interpretacji. Wśród bogatej ikonografii, znajdziecie Państwo na tej ekspozycji oryginalne obiekty pochodzące ze zbiorów obu wymienionych tu muzeów, m.in. jeden z nielicznie zachowanych, obraz olejny przyjaciółki i wieloletniej towarzyszki Poetki – Marii Dulębianki Po wyroku (Monachium, 1900) z kolekcji Muzeum Niepodległości.
Mam nadzieję, że wizyta na ekspozycji dostarczy Państwu wielu wrażeń i poszerzy Państwa wiedzę o autorce historii O krasnoludkach i o sierotce Marysi.
dr Tadeusz Skoczek
Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie